Obecnie popularne są partnerskie związki
Wszystko się zmienia, nawet związki. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie funkcjonowania związków na przestrzeni wieków, a szybko się przekonamy, jak wielkie zmiany zaszły w tym zakresie i z jak wielu przyjemnych zmian możemy teraz sami korzystać. Oczywiście to wszystko nie było łatwe, nie zmieniało się z dnia na dzień. Na to potrzebny był czas i ogólna zmiana myślenia, jednak prawda jest taka, że dzisiejsze związki między dwojgiem ludzi, znacznie różnią się od tych, które mieli jeszcze nasi pradziadkowie.
Inne są role
Kiedyś role w związku były jasno określone. To kobieta miała się zajmować domem i dziećmi, a mężczyzna miał zarabiać na ich utrzymanie. To też oznaczało, że kobiety miały się zajmować wszystkimi sprawami wiążącymi się z utrzymaniem domu, z praniem, sprzątaniem, gotowaniem, to na głowie kobiet było ubranie dzieci i pomoc im w nauce. Do spraw związanych z domem i wychowywaniem dzieci mężczyzna zazwyczaj się nie mieszał. On chodził do pracy, zarabiał, on podejmował najważniejsze decyzje, a po pracy czekał, aż wszystko zostanie mu podane. Jednak z biegiem czasu takie podejście się zmieniło. Kobiety także chciały pracować, one także chciały się rozwijać, a to siłą rzeczy sprawiało, że styl związków i opieki nad dziećmi musiał się zmieniać.
Partnerzy
Co zrozumiałe nie przyszło to łatwo i nawet dzisiaj można się spotkać z osobami, które są zdania, że te dawne role w związkach były lepsze, bo wszystko wtedy było jasne. Nadal zdarzają się panowie, którzy uważają, że wykonywanie obowiązków domowych jest niemęskie, ale na szczęście są oni w mniejszości. Dzisiaj kiedy kobiety też pracują, najczęściej mamy do czynienia z modelem związku partnerskiego.
Oboje partnerów pracuje zawodowo, a to powoduje, że oboje także zajmują się domem. Czasami ten podział nie jest sztywny i każde z nich w domu robi to, co jest akurat niezbędne, ale czasami pojawia się konkretny podział. Ja gotuję, a ty sprzątasz. Takie podejście do związku sprawia, że żadna ze stron nie jest nadmiernie przemęczona, a fakt że nawzajem sobie pomagają wpływa na to, że mają szansę znaleźć dla siebie trochę czasu w ciągu dnia. Tak samo, dawniej wydawało się, że tymi najmniejszymi dziećmi mogą się zajmować tylko kobiety. Panowie owszem, mogą zajmować się dzieckiem, ale dopiero kilkuletnim, które już jest choć trochę samodzielne. Jednak obecnie panowie chcą się angażować w wychowanie dziecka już od pierwszych dni. Już nikogo więc nie dziwi, że tata spaceruje z głębokim wózkiem, że przewija dziecko czy karmi butelką. Wówczas mama może odpocząć, albo zająć się pracą. Taki podział obowiązków oparty na partnerstwie i wzajemnej pomocy, wspólne angażowanie się w sprawy domu i dziecka. Sprawia, że związki są silniejsze, że ludziom łatwiej jest pogodzić życie zawodowe i domowe, a to też oznacza, że kobiety są bardziej samodzielne i niezależne. Jeśli w takim związku partnerstwo jest autentyczne, a nie wymuszone. Jeśli wszystko dzieje się dlatego, że dwoje ludzi tak chce, a nie dlatego, że któreś wymusza takie zachowanie na drugiej stronie, to może się okazać, że taki związek ma spore szanse nie tylko na przetrwanie, ale także na to, aby z biegiem czasu stawał się coraz mocniejszy. Tacy partnerzy wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć i że ta druga strona zawsze im pomoże.