Kanony piękna w starożytnej Grecji i starożytnym Egipcie

Kanony piękna w starożytnej Grecji i starożytnym Egipcie

Kanony piękna panujące w poszczególnych epokach często znacznie się od siebie różnią. To, co dziś uważamy za piękne, nie koniecznie musiało być takie dla ludzi żyjących w starożytności. Sprawa ta wydaje się być oczywista.

W końcu na przestrzeni wieków kanony piękna zmieniały się wielokrotnie. Jak jednak wyglądały kanony piękna tej samej epoki, ale w różnych krainach geograficznych? Jeśli krainy te, nie były od siebie znacznie oddalone, to mogło by się wydawać, że nie powinny się one znacznie od siebie różnić. Okazuje się jednak, że piękno w starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji, postrzegane było zupełnie inaczej.

W starożytnym Egipcie panował kult szczupłego i smukłego ciała. Egipcjanom podobały się kobiety o wąskich ramionach, długich nogach i szczupłych biodrach. Egipcjanki stosowały pudry, starając się wybielić cerę i mocnym makijażem podkreślały oczy.

Dość powszechna była też depilacja całego ciała, w tym głowy. W starożytnej Grecji ideałem było szczupłe i wysportowane ciało. Ideał piękna nie mógł być ani za szczupły, ani zbyt pulchny.

Charakteryzował się proporcjonalną i ładnie umięśnioną sylwetką. Greczynki, w odróżnieniu od Egipcjanek stosowały delikatny makijaż, lekko podkreślając usta i policzki, a niekiedy stosując kredkę do oczu.