Czym zabezpieczyć deskę kuchenną?

Czym zabezpieczyć deskę kuchenną?

Drewniana deska kuchenna to podstawowe i najbardziej powszechne akcesorium w każdej kuchni. Są one szeroko dostępne, stosunkowo tanie oraz nadają się do krojenia każdego rodzaju żywności. Co więcej występują w naprawdę wielu rozmiarach, przez co każdy może zakupić taką, jaka będzie odpowiadała jego potrzebom. Jeśli chodzi o zabezpieczanie desek drewnianych, sprawdzają się tutaj bardzo dobrze różnego rodzaju impregnaty.

Dzięki nim drewniane deski do krojenia są bardziej odporne na zabrudzenia, zapachy, czy też uszkodzenia mechaniczne, przez co mogą służyć przez dłuższy czas. Oczywiście przed przystąpieniem do impregnacji należy najpierw deskę porządnie oczyścić, do czego najlepszym sposobem jest użycie cytryny i soli. Do zabezpieczania drewnianych desek kuchennych najlepiej nadają się różnego rodzaju oleje. Jednakże już tutaj pojawiają się różne dodatkowe pytania i wątpliwości.

Czy można używać do impregnacji deski oleju jadalnego, czy może warto zainwestować w gotowy preparat do drewna? Miłośnicy autorskich rozwiązań na pewno będą zastanawiać się nad przyrządzeniem własnego impregnatu. Oprócz pytań takich jak czym olejować deski, ważne są również te dotyczące tego jak często, a także ilu warstwowo. Wszystkie przedmioty w naszej kuchni wykonane z drewna, zatem nie tylko deski, ale też miski, tace, czy podstawki powinny być poddawane impregnacji.

Sposoby na olejowanie deski drewnianej

Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie ciekłej parafiny.

Dostępna jest ona w każdej aptece, dlatego też stanowi bardzo proste i szybkie rozwiązanie. Parafina to inaczej olej mineralny, jest więc ona bezwonna i bezbarwna, dzięki czemu najbardziej neutralna. Pośród jej zalet można wymienić też fakt, iż bardzo szybko schnie. Jak zatem ją stosować? Należy nałożyć dość grubą warstwę za pomocą bawełnianej szmatki i powtarzać tę czynność w odstępie jednego dnia.

W zależności od tego, czy deska jest nowa – od czterech do pięciu razy, natomiast jeśli tylko ją odświeżamy – dwa razy będą wystarczające. Kolejna metodą jest impregnacja za pomocą oleju lnianego. Tutaj musimy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, należy do nich chociażby zakaz używania oleju po terminie jego przydatności, ponieważ istnieje wtedy ryzyko zjełczenia. Dodatkowo, olej lniany bardzo wolno schnie, zatem podejmując się olejowania należy przeznaczyć na nie kilka tygodni.

Co więcej, olej lniany cechuje się bardzo charakterystycznym zapachem, co w zależności od preferencji danej osoby, nie każdemu może odpowiadać.